Problém vnútri drupal komunity

Po dlhšom čase vyplávali na povrch interné problémy vo vnútri drupal komunity.
Konkrétne sa jedná o súkromný život a názory Larryho Garfielda [alias Crell], jedného z dlhoročných a významných prispievateľov kódu ako aj spíkra na DrupalCampoch od roku 2007 a spoluautora publikácie “Drupal 7 module development”.
Podľa rozhodnutia “rady starších”, je jeho súkromný život a názory vraj nezlúčiteľné a poškodzujúce drupal komunitu a požiadali ho o odstúpenie.

Celý problém je, podľa vyjadrení členov v komentároch, v netransparentnosti a zákulisných bojoch. Pričom drvivá väčšina požiadavku o odstúpenie odsudzuje.

Toto bol taktiež posledný dôvod pri rozhodovaní ostať/odísť pre ďaľšieho dlhoročného (7 rokov) prispievateľa Janez Urevc [slashrsm], a tak aj tento člen opúšťa Drupal komunitu.

Reakcie v rôznych médiách:

Larry Garfiel - blog
Dries Buytaert - blog

Čo bude ďalej?
Keďže drupal komunita je obrovská, zrejme táto udalosť doznie.
Možno…

V piatok pribudol novy blog od DA, ktory ale podla mna nezodpovedal tu najdolezitejsiu z otazok - preco. Na Drupale som mal rad to, ze sa nemusim zaoberat politikov a teraz sa ukazuje, ze opak je pravdou. V diskusii na drupalcz slacku aj vo firme sme tuto temu rozoberali par dni a vela ludi je sklamanych, nastvanych a na pochybach. Sirsia komunita sa s tym nejako vysporiada, ale pokial nepridu zmeny (konflikt zaujmov Driesa, uprava CoC, uprava statutu CWG), tak to Drupalu ublizi na dlhu dobu a co je najhorsie, hrozi fork Drupalu po style MySQL vs MariaDB.

Áno, prebehol som si blog od DA, ale je to plácanie.
Najhoršie je, že čím dlhšie sa to bude ťahať, tým horšie to dopadne. Jednoznačne majú dodržiavať sebou definované pravidlá. Poprípade poukázať na jednoznačné dôkazy v neprospech Larryho, a hotovo. Ale to im tam mnohí písali.
Ja len dúfam…

1 Like

Hmm, zábava graduje…
https://twitter.com/druconfessions


https://medium.com/@drupalcontribut/an-open-letter-in-response-to-dries-apology-b317de97c515
https://medium.com/@chx/no-newdrupal-by-me-ff77ed67f0e6

Tak a už tu máme verejnú skupinku 132! ľudí, členov DA, CEO, CTO, vývojárov a prispievateľov, odsudzujúci akúkoľvek formu diskriminácie v Drupal komunite, ktorý požadujú okamžitú nápravu stavu okolo Larryho.

Medzi požiadavkami figuruje aj výzva na jasné zverejnenie čo konkrétne Larry porušil v CoC (ak vôbec), prijatie Larry-ho späť do komunity s ospravedlnením a povolenie vystúpenia na blížiacom sa DrupalCon v Baltimore.

Inak množstvo členov odíde z Drupal komunity.

A čo nastane, si môžete domyslieť… (Fork Drupalu už existuje https://backdropcms.org/)

Zdroj: https://www.drupalconfessions.org/

1 Like