Drupal 8.5.0 je vonku


#1

Dnes v noci bola vydaná nová minor verzia Drupal 8.5.0. Táto verzia prináša nasledovné vylepšenia:

  • Media v jadre sú dostupné pre všetkých - v Drupal 8.4.x boli síce média, ale zatiaľ boli skryté v administračnom rozhraní a bolo nutné ich zapnúť pomocou Drush-u. Teraz sú tam dostupné cez UI a za posledných 6 mesiacov prešlo aj mnoho modulov z ekosystému medii vývojom a začalo verziu media modulu z jadra podporovať. Mala by byť takisto dostupná cesta na jednoduchý prechod z contrib na core verziu.
  • Settings Tray a Content Moderation sú teraz označené ako stabilné - Drupal 8 priniesol experimentálne moduly do jadra. Modul Content Moderation slúži na vytvorenie publikačného workflowu pre obsah. Modul Settings Tray je jedným z modulov z outside-in iniciatívy a viete bez neho upravovať napr menu, či bloky bez prechodu do administrácie.
  • Nový experimentálny modul Layout Builder - Tento modul je pokračovaním outside-in iniciatívy a poskytuje vizuálny editor pre módy zobrazenia jednotlivých entít. Plánom je nahradiť štandartný formulár na konfiguráciu módov zobrazenia týmto vizuálnym builderom.
  • Stabilné migrácie - Migrácie sú jedným z kľúčových prvkov pre úspech Drupal 8. Bolo oznámené, že migračné API a UI sú považované za stabilné pre weby s jedným jazykom. Viac si môžete prečítať tu.
  • Cache BigPipe zapnutá v standard profile - BigPipe je implementácia cache mechanizmu popísaného Facebookom. Bol to prvý z experimentálnych modulov, ktorý sa stal stabilným. Zapnutie v standard profile znamená, že Drupal by mal byť hneď po nainštalovaní rýchlejší. Odporúčame ale testovanie pri každom aktualizovanom webe, nakoľko môže byť problém na niektorých hostingoch.
  • “Out of the Box” demo - základ pre demo je dostupný pri inštalácii. Toto demo nie je určené na použitie na produkcii.
  • Podpora pre PHP7.2 - Aktualizáciou Symfony komponentov bola pridaná podpora pre PHP7.2. Zároveň bolo rozhodnuté, že podpora pre PHP5.6, skončí v marci 2019 pri vydaní Drupal 8.7.0.

Podrobnejšie informácie je možné nájsť v nasledovnom blogu.


#2

Malá ukážka toho, čo sa dá urobiť so Settings Tray a Moderation Note.