Čo nové bude v Drupal v8.3?

Nahliadnutie do pripravovaného release Drupalu, nájdete tu.

Co pokladas za najprinosnejsiu zmenu?

Včera bol ináč vydaný RC-1 - môžete testovať https://www.drupal.org/blog/drupal-8-3-0-rc1

Ako pre koho.
Ako čitateľ stránok privítam samozrejme zrýchlenie načítavania stránky pomocou “Big Pipe”.
Ako redaktor/prispievateľ si uľahčím prácu priamym vkladaním obrázkov v “inline edit” móde.
Workflow je potrebný pre schvaľovanie príspevkov, alebo ich prípadné “vrátenie” na dopracovanie autorovi, takže poteší admina.
No a “Layout module” uspokojí hlavne čitateľa, ktorý si takto môže personalizovať vzhľad stránky podľa svojich zvyklostí - a tu vieme, že 100 ľudí = 100 chutí (alebo, nikdy nevyhoviete všetkým).

Takže za mňa 100 bodov za prácu. Všetko čo je releasnuté ako stable (a hlavne funkčné) vítam.
Viac budem vedieť po testovaní.

Mna trochu mrzi ze workflow je znovu cely custom nakodeny a pritom symfony ma taku peknu komponentu na to. Takisto zamrzi, ze Media essentials budu najskor az v 8.4 ale tak vydrzali sme 17 rokov bez nic v jadre, tak pol roka je uz nic :smiley:

Náznaky “media library” sa dajú vidieť v tomto videu. Aj tak sa ale bojím, že to je ešte beh na dlhú trať, pokiaľ sa dostanú na úroveň napríklad IMCE (image/file uploader and browser module). Možno by bolo najjednoduchšie rovno ho integrovať…

Čo sa týka workflow, mne osobne je jedno akú komponentu na to používajú, mne ide o funkčnosť.
Ale pravdou je, že treba používať maximum dostupného kódu a nie generovať nový a nový. Už aj tak má D8 hodne veľké nároky na priestor.

Možno by nebolo zlé zamerať sa na optimalizáciu tohoto.
A vôbec, najlepšie by bolo, v prípade aktualizácie jadra (upgrade), mať možnosť uploadu iba zmenených súborov. Ale to píšem do zlého fóra… :wink:

Problem pri IMCE je, ze pracuju so suborom ako suborom a nie so suborom ako entitou. My napriklad vyuzivame to, ze entita je fieldable, mame tak autora, licenciu a dalsie polia. Kedze media browser je view, tak tieto polia tam vieme zobrazit, vieme tam pridat filtrovanie.

Mne je to v podstate tiez jedno, akurat ked napises nejaky vlastny kod, tak ho treba otestovat. Ked zoberies existujuci kod, ktory ma test coverage, tak iba vyuzivas jeho api.

Myslim, ze si vies niekde stiahnut patch a aplikovat ten.

–IMCE - no to mne práve vyhovuje, lebo obrázky tam viem hromadne nasúkať cez FTP a IMCE ich okamžite použije.
Ale to je môj prípad, samozrejme ostatný to riešia inak (super by bolo, keby sa to dalo v configu nastaviť)…

– proti tomu sa nedá nič, iba súhlasiť :slight_smile:

– No, to je zložitejšie. SSH prístup na server nemám, robím čisto len cez FTP a HTTP (a páči sa mi to tak). Na aplikovanie patchu potrebujem teda patch niekde spustiť…
O čo jednoduchšie je skopčiť cez FTP všetko s príznakom overwrite…
Ale povenujem sa tomuto ešte.

Bola vydaná nová verzia Drupal v8.3.0